انواع بافت در قلاب بافي

آموزشگاه تخصصي آموزش قلاب بافي، آموزش بافتني،آموزش بافت شال گردن،آموزش بافت كلاه

پنجشنبه ۲۵ فروردین ۰۱

انواع بافت در قلاب بافي

۱۹,۳۰۸ بازديد
انواع بافت در قلاب بافي

بافت ها بسيار متنوع و فراوان مي باشند كه در اينجا بافت با دو ميل را آموزش مي دهيم و به توضيح چند نوع بافت بسنده مي كنيم.

مراحل بافت:سر انداختن،كور كردن،اضافه كردن،كم كردن و…

انواع بافت: كش باف،بافت حصيري، بافت ساده، بافت پروانه، بافت ناف ليلي و تيغ ماهي و ….

بافت زير و بافت رو: دانه ها به تعداد دلخواه بستگي دارد.رج اول همه دانه ها از زير و رج دوم همه دانه ها از رو است. بافت رو برعكس بافت زير مي باشد.

بافت حصيري يا سبد بافي:مدل به دانه هاي جفت تقسيم مي شود.رج اول ميل را از پشت دانه اول رد مي كنيم،اول دانه دوم را از زير بافته بدون اينكه از ميل خارج كنيد،دانه اول را از زير ببافيد تا آخر دانه ها.رج دوم يك دانه از رو،ميل را از رو،اول دانه دوم را از رو بافته بدون اينكه از ميل خارج كنيم دانه اول را از رو ببافيم.تا آخر رج يك و دو تكرار مي شود.

بافت حصيري,تصوير شماره1-3

تصويرشماره۱-۳

پيچ طنابي:مدل به ۲۰ دانه تقسيم مي شود،رج اول چهار تا از زير و دو تا از رو،چهار تا از زير.رج دوم،رج دوم و تمام رج هاي جفت همان طوري كه دانه ها ديده مي شوند.رج يك و دو را هشت بار تكرار مي كنيم.رج نهم،چهار تا از زير،دو تا از رو،هشت دانه را از ميل خارج كرده و با ميل سمت راست چهار دانه اول را از رو گرفته و چهار دانه ميل سمت راست را به ميل سمت چپ مي دهيم و هشت دانه را از زير مي بافيم دو تا از زو و چهار تا از زير.به همين صورت هر هشت رج را يكبار اين جابه جايي دانه ها را انجام مي دهيم.

بافت پيچ طنابي,تصوير شماره2-3

تصويرشماره۲-۳

 

 

دانه مگسي يا فندقي:مدل به دانه هاي تقسيم شده به اضافه حاشيه،رج اول همه از زير.رج دوم همه از رو. اين دو رج را تا چهار رج ادامه مي دهيم.رج پنجم،پنج تا از زير،در دانه هاي بعدي پنج دانه بافته مي شود. به اين صورت يك دانه از زير بدون اينكه از ميل خارج كنيم نخ ها را به جلو آورده و همان دوره را از رو مي بافيم و دوباره نخ را به پشت برده و همان دانه را از زير بافته و تا پنج بار اين كار را تكرار مي كنيم. بعد از سمت راست با ميل سمت چپ اولين دانه را رويه چهار دانه بعدي كور مي كنيم و دوباره دومين دانه از سمت راست را روي سه دانه بعدي كور مي كنيم.سومين دانه را روي دو دانه بعدي كور مي كنيم و چهارمين دانه را روي دانه بعدي كور مي كنيم. دوباره پنج تا از زير و در دانه بعدي پنج دانه بافته(دانه مگسي)هر چهار رج يكبار رج پنج تكرار مي شود.

 

 

بافت فندقي,تصوير شماره3-3

تصوير شماره۳-۳

بافت جودانه: مدل به دانه هاي جفت تقسيم مي شود.رج اول يكي از زير يكي از رو تا آخر بافت.رج دوم دانه زير از رو بافته مي شود و دانه رو از زير بافته مي شود.دانه ها برعكس بافته مي شود.رج دوم در تمام رج ها تكرار مي شود.

 

بافت جودانه,تصويرشماره4-3

تصويرشماره۴-۳

پرطاووسي:مدل به ۹ دانه تقسيم مي شود به اضافه حاشيه،رج اول يك ژته،سه تا از زير يك سورژه دوبل،سه تا از زير يك ژته،يكي از زير. رج دوم، رج دوم و تمام رج هاي جفت همه از رو.رج سوم،يكي از زير،يك ژته،دو تا از زير،يك سورژه دوبل،دو تا از زير،يك ژته،دو تا از زير.رج چهارم،دو تا از زير،يك ژته،يكي از زير،يك سورژه دوبل،يكي از زير يك ژته،سه تا از زير.رج پنجم،سه تا از زير،يك سورژه دوبل،يك ژته،چهار تا از زير.

 

بافت پرطاووسي,تصوير شماره5-3

تصويرشماره۵-۳

 

كش باف ساده:كش باف بيشتر در پايين لباس و سر آستين استفاده مي شود،همچنين براي باف شال گردن بيشتر از اين نوع بافت استفاده مي شود كه انواع مختلفي دارد.

كشباف ساده,تصويرشماره6-3

تصويرشماره۶-۳

 

كش باف دو دانه ايي:قلاب بافي مدل به دانه هاي جفت تقسيم مي شود.رج اول دو دانه از زير دو دانه از رو.رج دوم روي دانه هاي زير،زير مي بافيم و روي دانه هاي رو، رو مي بافيم.اين دو رج مرتب تكرار مي شود.

كش باف ساده، پيچ، پيچ دوقلو و ….

منبع: learnart.ir

مهديه فرديس

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.